JUST přichází z přírody

Deset mýtů o nachlazení

Deset mýtů o nachlazení
20. únor 2020

Podívejme se na nachlazení z pohledu domácího lékaře. Které mýty platí a které ne?

1. Mytí rukou pomáhá předcházet nachlazení
Mýtus? Ne, je to pravda.
Důkladné mytí rukou podle studie Národního institutu pro zdraví a sociální péči v Helsinkách skutečně poskytuje ochranu před nákazou. Můžete tak chránit své zdraví nebo naopak zabránit rozšíření nákazy na další členy domácnosti, když si po smrkání či kašli ruce umyjete. Snížíte tak množství virů zachycených na klikách u dveří, na klávesnici, telefonu atp.

2. Užívání vitaminů předchází nachlazení nebo jej zkracuje
Mýtus? Tak trochu.
Je pravda, že tělo potřebuje být dostatečně zásobeno živinami, aby celý ten složitý mechanismus fungoval dobře a pomáhal nám bránit se proti nemocem. Stále se však zkoumá, které složky a zejména pak vitaminy hrají v případě odolnosti roli. Například vitamin C je prokazatelně antioxidant, jeho dostatečný příjem tak má smysl jak během nemoci, tak i ve zdraví. S imunitou souvisí také vitaminy A, D, E a vitaminy skupiny B. Zajímavý je stopový prvek zinek, který se podílí na některých procesech v těle a také spolu s vitaminem C podporuje obranyschopnost. Důležitý je však životní styl jako takový, vitaminy nespasí toho, kdo málo spí, holduje alkoholu a za vrchol gastronomie považuje levné uzeniny.

3. Vitaminy z čerstvé stravy jsou lepší než vitaminové doplňky stravy
Mýtus? Ještě nevíme.
Vědci si s tím lámou hlavu už dlouho a stále na to nepřišli. Nicméně v případě nedostatku nějakého z vitaminů a problémů s jeho příjmem (například dieta, nemoc) jsou doplňky stravy účinným řešením. Někdy je složité pokrýt zvýšenou potřebu vitaminů pouze prostřednictvím stravy. To se týká také například omega-3 mastných kyselin.

4. Čerstvý vzduch a dostatečné větrání pomáhají při nachlazení
Mýtus? Ale kdepak, je to pravda.
Pokud nemáte vysloveně horečku, vyplatí se vyrazit na krátkou procházku. Nezapomínejte občas vyvětrat, ať už jste v roli pečujícího nebo nemocného. Přetopený vzduch vysušuje sliznice dýchacích cest a dráždí ke kašli. Větrání by mělo rychle vyměnit vzduch v místnosti, nedoporučuje se mít otevřenou ventilačku, to by pacient ještě více prochladl. V dobře větrané místnosti je menší koncentrace virů, nemocnému se lépe spí a tím pádem bude také brzy fit.

5. Když jsou nohy v suchu a teple, nenastydneme
Mýtus? Bohužel ano.
Babičky to sice myslely dobře, ale nohy nejsou vstupní brána pro viry. Subjektivně se můžeme cítit dobře s nohama v suchu a teple, ale pokud si sáhneme do oka neumytou rukou nebo pobudeme na návštěvě u známých s usoplenými dětmi, ani sebelepší papuče nás nespasí. Je však pravda, že prostydnutí snižuje naši obranyschopnost, takže péče o nohy má svůj smysl.

6. Nachlazení se přenáší pouze kýcháním
Mýtus? Ano, pouze mýtus.
Viry zodpovědné za nachlazení se šíří i podáním ruky či kontaktem s madly v MHD a následným sáhnutím neumytou rukou do oka, okolí úst a nosu. Kýchající lidé si dávají v dobré víře ruku před pusu, ale tou rukou poté sahají na předměty.

7. Očkování proti chřipce chrání před nachlazením
Mýtus? Ano, pouze mýtus.
Vědci doposud zaznamenali více než 100 druhů virů zodpovědných za vznik nachlazení (virozy), očkování proti konkrétnímu typu chřipky tak bohužel nemá vliv na to, jak budeme odolní vůči nachlazení.

8. Výplachy nosu pomáhají předcházet nachlazení
Mýtus? Ale kdepak, je to pravda.
Už naši předkové věděli, že správně provedené výplachy nosu pomáhají zbavit jej hlenu a dovedou tak virům a bakteriím ztížit osidlování nosní sliznice. Takzvané nosní konvičky pomáhají přirozeným způsobem zvlhčit a vyčistit nos při prvních příznacích nachlazení. Také představují alternativu ke klasickým nosním kapkám, které za pomoci syntetických účinných složek přimějí nateklou nosní sliznici na čas splasknout. Ovšem takové kapky jsou návykové a neměly by být používány dlouhodobě, zatímco výplach nosní konvičkou se provádí obvykle solným roztokem, který nezpůsobuje závislost a nemívá vedlejší účinky. Jen je třeba si na tento typ vyplachování nosu zvyknout a naučit se nosní konvičku správně používat.

9. Nosní sprej je alternativou nosní konvičky.
Mýtus? Ne, i toto je pravda.
Kromě nosní konvičky, která nemusí vyhovovat úplně každému, je možné nos čistit také za použití solného roztoku ve spreji. My letos na jaře na náš trh uvedeme Nosní sprej JUST. Ten kromě mořské soli obsahuje také extrakty z rooibosu, ostropestřce a koriandru. Oproti nosní konvičce je praktický (nepotřebujete tekoucí vodu), můžete jej použít kdekoli, kde vaše nosní sliznice potřebuje zvlhčit nebo vyčistit, jako třeba v dopravním prostředku (zejména při delším cestování, kdy je v letadlech, vlacích a autobusech suchý vzduch kvůli klimatizaci), v kanceláři, v hotelovém pokoji, při dlouhém čekání u lékaře atp.

10. Inhalace a éterické oleje usnadňují dýchání
Mýtus? Ne, je to pravda.
Některé éterické oleje mají skutečně schopnost nosní sliznici osvěžit a uklidnit. Možné je například inhalovat teplou vodní páru nebo použít inhalační tyčinku, v níž je tampon napuštěný určitým éterickým olejem nebo jejich kompozicí. Obvykle bývá doporučováno použití heřmánku, eukalyptu nebo tymiánu. Například Tymiánový krém od JUSTu obsahuje právě éterické oleje z tymiánu, eukalyptu, borovice, rozmarýnu, citronu a heřmánku. Chceteli si kápnout do aromalampičky nebo inhalační tyčinky některý z éterických olejů JUST, skvělý je například uklidňující Levandulový olej. Na dýchací cesty působí blahodárně sprej s éterickými oleji Eucasol.

Volně převzato z blogu švýcarského výrobce JUST

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.