JUST přichází z přírody

Dvanáct podob hýčkání: přátelská setkání u grilu

Dvanáct podob hýčkání: přátelská setkání u grilu
01. červenec 2020

Letošní léto bude určitě v mnoha ohledech specifické. Ale dlouhá odpoledne buodu jistě stále patřit hlavně setkávání s těmi, které máme rádi.

Zdá se, že uplynulé peripetie s koronavirem cestovní ruch pro letošek nasměrovaly do tuzemska. Naštěstí žijeme v pěkné a poklidné zemi. Víte třeba, že některá města se snaží své obyvatelstvo motivovat ke společnému trávení času venku a například v Praze, Brně nebo Liberci je možné grilovat v parku na veřejném grilu? Zkuste si na internetu vyhledat spojení „veřejné grily“ a přečtěte si pravidla jejich používání. Je to skvělá příležitost pro ty, kteří jinak nemají možnost grilovat u sebe doma ani u přátel. Člověk si samozřejmě podle míry zalíbení v grilování může vybrat, zda z toho udělá rituál, vědu či naopak použije tzv. Žavesovu metodu. Ve všech případech však platí obecné tipy, které se vyplatí dodržovat, aby v grilování bylo více radosti než starostí. A tedy…

Zlaté pravidlo: nespěchat
Gril je potřeba dobře rozehřát, protože k tepelné úpravě potřebujeme uhlíky a nikoli plameny. Může to trvat až půl hodiny a cílem je získat žhnoucí uhlíky s bílou vrstvičkou popela na povrchu. V jednom kempu jsem zažila rodinku, která grilovala kuřecí maso na grilu podpáleném citronovým lampovým olejem. O přítomnosti této rodinky tehdy věděl celý kemp. A dodnes se podivuji tomu, s jakým zalíbením se pak pustili do svého „citronového kuřete“. Podpalovače a oleje jsou šidítka, kterými se gril rychleji rozpálí jen zdánlivě. Dejte tedy uhlíkům čas, ať se vytvoří přirozenou cestou.
I samotný proces grilování vyžaduje trpělivost. Častou chybou nedočkavých strávníků bývá výsledek v podobě ohořelého masa se syrovým vnitřkem. O proces by se měl po celou dobu někdo starat. V případě veřejného grilu se vyplatí pověřit zodpovědností za grilování trpělivou povahu, která se sklenkou něčeho dobrého ráda postojí napůl cesty mezi přáteli a grilem a dá připravovanému jídlu čas. Na rozpálený gril patří maso, které má pokojovou teplotu (případně stihlo dobře rozmrznout).
A když je dogrilováno? Ještě pořád platí: nespěchat. Nechceme si přece spálit ústa a masu prospěje, když jej před servírováním necháte pár minut odležet, aby v něm zůstala šťáva.

Čistota především
Tento tip nám napovídá selský rozum, a proto jej většina lidí dobře zná – tedy za klidového režimu, kdy jim mozek nezatemní chuť na báječné grilované dobroty. Zejména u veřejných grilů se často řeší péče o grilovací mřížku. Tu se vyplatí čistit hned po grilování, jakmile trochu vychladne, aby nečistoty zbytečně nepřischly k jejímu povrchu. Skvělý je Univerzální čistič NR, který můžete napěnit na mokré houbičce a nechat pěnu na mřížce několik minut působit. A stejné je to s grilovacím náčiním. Vše by mělo být perfektně čisté. Copak chuť grilovaných dobrot, té čistá mřížka jistě prospěje, ale hlavní je zdraví strávníků. Kleštěmi a obracečkami od syrového masa se tedy zásadně nedotýkáme ničeho dalšího.

Co všechno se dá grilovat
Fantazii se meze nekladou. Vegetariáni obvykle grilují zeleninu (např. cuketu, papriky, lilek), kterou lze plnit sýrem – ideálně takovým, co se neroztéká (např. halloumi). Grilovat lze také tofu či tempeh. Přemýšlíte-li nad ovocem, tak na gril jsou vhodné třeba banány, ananas nebo jablka. Teplé grilované ovoce se pak často doplňuje kopečkem zmrzliny. Grilovat lze samostatné ingredience nebo i jejich směsi v balíčcích z alobalu. A milovníci masa mají pak další možnosti – bílá masa, ryby, mořské plody nebo červená masa. S přihlédnutím k druhu masa je třeba zvolit správný způsob přípravy, což jako příznivci produktů Nahrin jistě dobře znáte. Máte-li rádi ryby, vyplatí se pořídit si nebo alespoň půjčit mřížku, díky níž se ryby snadno obrací, aniž by se jejich křehké maso potrhalo.

A pak přichází na řadu Nahrin
Každý vyznává trochu jiný postup při dochucování pokrmu, a tak to má být. Já osobně se snažím co nejvíce zachovat původní chuť použitých surovin, kterou kořením již pouze podtrhnu. (Doma pak občas slýchám, že jsou moje jídla „nijaká“, ačkoliv stále vysvětluji, že na stole jsou kořenky.) Je pravda, že co se soli týče, pro její schopnost odvodňovat maso a zeleninu je dobré s ní počkat až na finální porce pro jednotlivé strávníky. Stejně můžete přistoupit i k dalšímu dochucování. Díky koření Nahrin máte možnost ke grilovaným pokrmům vytvořit také vynikající dipy ze smetany, jogurtu nebo zeleniny. Mléčné dipy dovedou mírnit palčivost pikantních jídel. Což je dobré vědět, vzhledem k tomu, že jsme letos uvedli na náš trh nové koření Piccante. A to má skutečně říz!

Edita Svatošová, Marketingové oddělení JUST CS

Další díly tohoto seriálu najdete zde.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.