JUST přichází z přírody

Filipojakubská noc aneb pálení čarodějnic

Filipojakubská noc aneb pálení čarodějnic
25. duben 2017

Čas magie, kouzel a splněných přání – to je filipojakubská noc. Nebo také noc čarodějnic, Valpuržina noc či Beltine. Kde se vzalo pro jednu tradici tolik názvů? Jak a proč ji slavíme?

Keltové
I když mají Filip s Jakubem v dnešním kalendáři svátek až později v květnu a červenci, dříve se svatý Filip a Jakub oslavovali 1. května. Odtud filipojakubská noc. Měli bychom však začít úplně od začátku a jít ještě dále do historie. Staří Keltové prý v noci z 30. dubna na 1. května uctívali boha Belena zapalováním ohně a prosili za příznivé počasí a dobrý lov. Odtud tedy název Beltine.

Germáni a křesťanské tradice
Germánská tradice vnímá oheň jako očistu a posílení moci slunečních bohů. Proto byl oheň důležitý právě v tento čas, kdy podle tehdejších pověstí bylo všude plno temných a zlých sil. Křesťané se rozhodli tuto noc zasvětit svaté Valpurgii (nebo také Walburze), která proti temným silám bojovala. Postupně se ze zahánění zlých duchů stal boj proti čarodějnicím a ženám s nekalými úmysly.

Podle staré tradice měla každá dobrá žena ochránit svou rodinu i příbytek před řáděním ďáblů a čarodějnic. Hospodyně proto opatřily svůj dům křížem a před dveře položily řezanku. Čarodějnice pak údajně musela spočítat všechna stébla, než vstoupila do domu. To jí však trvalo až do rána a do obydlí se tak nedostala. Lidé také v okolí svých domů na ochranu umísťovali ostré předměty a zapalovali ohně.

V tuto magickou noc se za dřívějších dob každý bránil, jak jen mohl. Pálilo se smetí, muži práskali bičem a tloukli železem, kreslily se křížky a obcházely se v kruhu vesnice. Na „pálení čarodějnic“ se přešlo až později. Zapalovala se košťata, která se následně vyhazovala do výšky na zahnání čarodějnic. Navíc lidé věřili, že popel z ohňů zajistí bohatou úrodu.

Pálení čarodějnic dnes
Dnes se scházíme k pálení čarodějnic, aniž bychom tomuto svátku přikládali nějaký větší význam. Většina z nás si s myšlenkou na opravdový příchod jara opeče buřty, spálí z roští, hadrů a smůly vyrobenou čarodějnici a užije si příjemný večer společně s rodinou, přáteli a sousedy. V minulosti ale tenhle svátek tak veselý jako dneska rozhodně nebyl.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.