JUST přichází z přírody

Jak naložit s vlašskými ořechy

Jak naložit s vlašskými ořechy
10. říjen 2017

Máte-li na zahradě ořešák, zásoba ořechů vás ani letos nemine. A co teprve, když vám další donesou v dobré víře příbuzní. Ale nestrachujte se! Můžete je usušit, zamrazit, a dokonce i zavařit.

Vlašské ořechy jsou považovány za symbol Vánoc a zimy. Ze stromů však opadávají už teď a je potřeba se o ně postarat, aby vůbec do konce roku vydržely. Vzhledem k vysokému obsahu tuku totiž rády žluknou, obzvláště v teple a na světle. Mají pak značně hořkou chuť. Správně skladované vlašáky ale stále chutnají sladce. Takže co s nimi?

Správně vyzrálé ořechy jsou ty, co spadly ze stromu. Proto nemá smysl je trhat. Můžete si pomoci kusem látky či igelitu, které rozložíte pod strom. Vlašáky spadají na ně a vy se nebudete muset hrabat v hlíně a listí. Poté je musíme zbavit skořápky. Oloupané ořechy můžeme ihned použít například při pečení, do jogurtu nebo je jen tak zobat třeba večer u televize.

Pro pozdější využití je však vhodné je nasušit ve skořápce. Vlašáky se suší na sítech přibližně šest týdnů. Vyloupané je pak můžeme zamrazit a vydrží nám klidně i celý rok. Když je pořádně uzavřete do nějaké dózy, vydrží vám v suchu a chladu asi pět měsíců. Nejsladší variantou jsou ořechy v medu. Napěchujte sklenice vlašáky i dalšími ořechy bez slupky a zalijte je medem. Pozor, obráceně to nefunguje, ořechy se do medu nepotopí!

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.