JUST přichází z přírody

Jak si vytvořit závěsnou minizahrádku

Jak si vytvořit závěsnou minizahrádku
04. duben 2017

Doma nám může dělat parádu ledacos, ale květiny bývají vždy tou nejlepší volbou. Rozjasňují celou místnost barvami, jsou proměnlivé, každá je unikátní, a navíc prospívají ovzduší v bytě. Obyčejné květináče jsou klasika, ale proč se nepustit do něčeho originálnějšího? Zajímavým způsobem pěstování rostlin jsou závěsné minizahrádky.

Skleněné nádoby různých velikostí a tvarů zavěšené v prostoru – to jsou aerária. Dají se sehnat na internetu nebo ve vybraných květinářstvích. Pěstují se v nich nejrůznější rostliny hlavně z estetických důvodů. Fungují vlastně jako takové malé skleníky. Nejčastěji lidé takto pěstují bromélie, malé orchideje a masožravé rostliny, ale není problém se starat o jakékoliv rostliny, které se do nádoby vejdou.

Jak na to?
Osázet aerárium není nijak složité. Potřebujete samozřejmě samotné rostliny, okrasné kamínky, substrát a nástroje, jimiž si budete pomáhat. Pro začátek je vhodné zvolit dostatečně velké aerárium, abyste měli jistotu, že se vám do něj vejde rostlina i ostatní ozdobné prvky. Aerárium se musí plnit okrasnou drtí či kamínky a substrátem, do něhož rostlinku zasadíte. Jako substrát se často používá takzvaná pemza, tedy vyvřelá hornina, kterou seženete v zahradnictví.

Nezapomeňte na vodu a světlo
Pracovat se dá s nástroji, které máte běžně doma. Ideální je čajová lžička a pinzeta. Lžičkou nejprve zaplníte dno okrasnou drtí či drobnými kamínky, přidáte substrát, zasadíte rostlinku, již opět zasypete substrátem a následně drtí. Drť by měla dobře propouštět vodu, takže se používají různé písky a štěrky. Nakonec aerárium dozdobíte většími kamínky. Zbývá jenom vymyslet, kam si svůj výtvor pověsíte. Nezapomeňte, že rostliny potřebují dostatek světla a hlavně pravidelně zalévat a rosit.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.