JUST přichází z přírody

Jak v létě prospět pokojovým rostlinám

Jak v létě prospět pokojovým rostlinám
13. červenec 2017

V teplých měsících si všichni užíváme slunce a čerstvého vzduchu, jak jen to jde. Napadlo vás někdy, že i pokojové rostliny si chtějí léto užít? Přestože se jim říká pokojové, nemusí být stále jen zavřené uvnitř. Zkuste je přes léto „vypustit“ ven.

Pokojové rostliny nebyly vždy pokojové. Rostou v teplých krajích volně v přírodě, ale u nás je na ně v některých měsících příliš chladno. Proto se o ně staráme v teple obýváků v květináčích. To však neznamená, že je v létě nemůžeme vynést na balkon nebo na zahradu a dopřát jim také trochu toho letnění.

Květiny, které máte doma, si už zvykly na osvětlení bytu. Ven je tedy vyneste raději tehdy, když je zataženo, aby neutrpěly příliš velký šok. Od druhé poloviny května mohou ven všechny rostliny. Budou tam mít daleko více světla a odmění se vám bujným růstem a v některých případech i květem. Vyšší rostliny nezapomeňte upevnit, aby se při silnějším poryvu větru nepřevrátily. Ani ty obzvlášť světlomilné v prvních dnech nevystavujte slunečním paprskům. Hlavně přes poledne totiž hrozí, že by se mohly spálit.

Pokojové rostliny budou venku potřebovat mnohem více vody než v zimních měsících. Ty s velkými listy navíc vodu rychle odpařují, takže je s nimi o to víc práce. Zalévat by se mělo ráno nebo večer, nejlépe do misky pod květináč. Dávejte si pozor na škůdce, jež běžně v bytě nemáte. Na zahradě mohou rostliny napadnout slimáci, na balkoně zase nejrůznější hmyz.

Orchideje, azalky, kamélie, hortenzie, brambořík nebo také břečťan umístěte do stínu a polostínu. Přímé sluneční paprsky by jim neudělaly příliš dobře. Naopak bromélie, tlustice, citrusy, ibišek, aloe či agáve slunce snášejí velmi dobře. Nebojte se pěstovat středomořské rostliny, které vám urodí i plody, například pomerančovník, citronovník, olivovník, nebo třeba bylinky šalvěj a tymián.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.