JUST přichází z přírody

Kámen, oheň a kouř

Kámen, oheň a kouř
01. červenec 2022

Proč je nám společně u ohně dobře a co je zelenina masem políbená?

Na začátku června jsme si ve stínu naší hostivařské zahrady povídali s Tomášem Hrdinou, který propojuje trojici řemesel – kamnářství, kamenictví a kuchařinu. Když jsem mu vyprávěla o letních party našich poradců s produkty Nahrin probíhajících často na zahradách u krbu či grilu, dostalo se mi vysvětlení, proč si společnost, pohoštění a oheň spojujeme s pohodou. „My lidi jsme přece dříve žili v jeskyních. Když tam vyčerpaní lovci dotáhli kořist, v bezpečí kamenného úkrytu a v útulné blízkosti ohně se odpočívalo a jedlo,“ říká Tomáš Hrdina.

Stejně jako JUST je i vaše firma rodinná. Jakou má historii?
Můj táta pracoval na krásné kamenné přehradě Les Království u Dvora Králové nad Labem. Kamenictví se mu zalíbilo, a tak se po převratu pustil do podnikání. Když jsme v roce 2008 přemýšleli, jakým směrem se vydáme společně, tak se objevil zákazník, který se vrátil plný dojmů ze Španělska a chtěl postavit kamenný dům s krbem. Výsledkem byla zahradní kuchyně. Tak přibyla do našeho řemesla gastronomie a kamenné venkovní kuchyně se staly naší vášní.

V čem spočívá zážitková gastronomie, jíž se věnuje i váš otec?
Hosté vidí, jak všechno vzniká. Při tzv. prvním zapálení, kdy předáváme hotovou kuchyni zákazníkovi, jsou svědky přípravy až dvanácti chodů, které vznikají v popelu, na ohni, v komíně i udírně (jichž se obvykle ujme kamarád-uzenář František Tulach), na pánvi či v hrnci na sporáku. Zužitkujeme všechny části masa i kosti, upečeme vlastní pečivo. Lidé na takový zážitek rádi vzpomínají. A součástí toho je i Nahrin. Někteří zákazníci ho už znají a mají, pro jiné je to novinka, kterou si od nás odnesou v kořence.

Je léto, takže prim hraji koření vhodná na gril a saláty?
Určitě. Rád používám koření Nahrin k přípravě dipů ke grilované zelenině. Na ryby je báječný Citronový pepř (pozn. red. bývá v Mimořádné nabídce). Líbí se mi univerzální použití Koření z bylin a mořské soli a příjemně mě překvapilo inovované Koření na drůbež. Sympatický je nižší obsah soli v koření Nahrin. Já mám nejraději africkou kuchyni. Chutná a voní po kouři, popelu a ohni. Masajové, s nimiž jsem pobýval, často zavěsí drobná zvířata (třeba kachnu) nad oheň nebo je nechají přes noc ve žhavém popelu zasypaném pískem. Skoro vůbec nesolí, není třeba. Nasládlá aromatická africká strava je prostě báječná. Často tam najdete třeba badyán nebo rozmarýn.

Kam by Masajové pověsili kachnu u nás?
Nabízí se udírna. Ale skvělý je i komín. Zatímco v udírně se maso připravuje pomaleji, komín poskytuje žár plamenů. Stačí selský rozum: sýry a ryby potřebují nižší teploty, zatímco maso chceme na povrchu zatáhnout a uvnitř udržet šťavnaté. Takže tu kachnu by Masajové pověsili do komína. Já osobně rád připravuji celou kachnu na otočném držáku s jehlami na špízy okolo. Pod to dávám zeleninu, na kterou pak kape šťáva. Takto masem políbená zelenina chutná naprosto báječně.

Za rozhovor děkuje Edita Svatošová,
Marketingové oddělení JUST CS

Tomáš Hrdina (*1974) je specialista na zahradní kuchyně, které vyrábí společně se svým otcem Karlem Hrdinou, návrhářem a stavitelem krbů. Vystudoval sochařskou a kamenickou školu v Hořicích, je absolventem kamnářského kurzu. Při předávání hotových kuchyní servíruje pokrmy s chutí Nahrinu.

Restaurace, kde můžete okusit chuť i atmosféru zahradních kuchyní Tomáše Hrdiny:
• Svatojánský Dvůr na Praze 8
• Resort Cattaleya v Čeladné
• Cestovatelský tip: Resort Tulia na Zanzibaru

V jednoduchosti je krása. Stačí čerstvá zelenina, dobře rozpálené ohniště a špetka Nahrinu.
zelenina2.jpg

Na litinové pánvi pečené placky chutnají dobře jen tak s trochou Česnekového koření.
placky2.jpg

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.