JUST přichází z přírody

Maminky, na slovíčko...

Maminky, na slovíčko...
25. duben 2019

Díl druhý: dobře naladěný orchestr

Pokračování rozhovoru poradkyň Markéty Lízálkové a Jany Dvorské na téma rodinného zdraví přináší mnoho inspirace. Jak třeba souvisí hudba se složením produktů?

Předchozí díl Rodinné zdraví si můžete přečíst zde.

JANA: Zpátky k dětem. Je potřeba jim dát prostor se uzdravit. Zvýšená teplota hubí původce nemoci. Pokud lékař usoudí, že je nemoc pod kontrolou, pro dítě uděláte nejlépe, když ho necháte v klidu stonat a ulevíte mu od příznaků přírodní cestou – koupelí, mastí, sirupem. Nejméně invazivní je aromaterapie. Ta je nejpřirozenější a ze životů se nám postupně vytratila, jak jsme doma přestali sušit byliny a kdy děti už netráví dny venku na loukách a v lesích. Pak se nabízí využití éterických olejů například v aromalampičce, nebo pro bezpečnost malých dětí využít difuzér. Myslím si, že v každé domácnosti a především tam, kde jsou děti, by měl být vždy po ruce sprej s éterickými oleji Eucasol.

MARKÉTA: Chápu, že já jako rodič rozhoduji o tom, zda jít cestou klasické medicíny nebo přírodní cestou. Musím uznat, že naše dvojčata jsou v tomto ohledu zlatá, nijak závažně nikdy nemarodila a produkty JUST a Nahrin používám už od jejich útlého dětství. Lehký průběh nemoci jsme často zvládli pouze s těmito produkty, řídila jsem se selským rozumem, například jsem dětem na čas odlehčila stravu.

JANA: Podělíš se o nějaké konkrétní zkušenosti?

MARKÉTA: Dcera měla zánět středního ucha, pravděpodobně díky růstu zubů. Jelikož měla dobré výsledky CRP, celkově byla čilá a neměla horečky, zkusila jsem jí mazat maličké množství TEA TREE krému s manukou a rosalinou na kraj ucha a Tymiánový krém kolem ucha. A když říkám maličké množství, mluvím skutečně o tzv. špinavém prstu – krém rozmažu nejprve na své ruce a teprve poté tím stopovým množstvím namažu děti. Díky tomu jsme se vyhnuli braní antibiotik. Ale samozřejmě jsem vše konzultovala s lékařem. Když byly naše děti malé, trpěly tak jako většina dětí na větry, a když jsme s lékařem nic zásadního nevymysleli, zkusila jsem nakonec kápnout několik kapek Bodlákového oleje do mléka a podat oběma dětem trochu doplňku stravy VitaFlor. Bříška jsem jim namazala Tymiánovým krémem. A bylo po problému.

JANA: Pokud některým dětem Tymiánový krém přijde příliš aromatický, co doporučuješ jako náhradu?

MARKÉTA: V takovém případě mám dobrou zkušenost s Levandulovým krémem. Náš čtyřletý syn měl na sklonku roku 2018 salmonelu a sám si řekl právě o Levandulový krém a Citronový olej, který čistí. Cítil, co potřebuje, a tak jsem mu to poskytla.

JANA: Setkáváš se s tím, že když doporučíš například ten Levandulový krém, tak Ti zákaznice řekne, že si doma dělá svůj?

MARKÉTA: Ano. Slýchám, že do vlastních produktů dávají bylinek více. Já sama si pamatuji sběr bylinek a míchání sirupů a mastiček s babičkou. Takový zážitek je nezapomenutelný. Ale čím více pronikám do tajemství produktů JUST, tím spíš jsem přesvědčena, že více není vždy lépe. Co si o tom myslíš jako lékárnice?

JANA: V prostředí domácí kuchyně lze jen těžko docílit správného výrobního postupu pro zachování co nejvyšší kvality a stability účinných látek a s tím i související trvanlivosti výrobku. Zásadní je pro výsledný účinek správný poměr množství jednotlivých bylin. Jak říkáš, více není vždy lépe. Jakou písničku by zahrál orchestr, ve kterém se každý hráč snaží zahrát co nejvíc nahlas a navíc bez not?

MARKÉTA: (smích) To by asi neznělo moc dobře.

JANA: Kouzlo tkví v kompozici, což je vyvážená směs bylin (potažmo účinných látek) s jediným cílem – využít co nejlépe toho, co příroda nabízí. Byliny ve správném vzájemném poměru účinkují tak, jak mají. Paracelsus řekl, že jed od léku odlišuje pouze podávané množství.

MARKÉTA: To je tedy další důležitý bod, na který nesmíme zapomínat. Jako poradkyně občas od zákazníků slýchám argument, že některých bylin nebo složek je v produktech JUST málo. Reagovat mohu vysvětlením rozdílu mezi obyčejnou směsí a vyváženou kompozicí. A orchestr je pro to krásný příměr. Když ladí, zní to báječně. Kdy vlastně máme začít ladit naši imunitu?

JANA: Na imunitu je třeba myslet už v polovině srpna, aby účinek bylin měl dostatečný nástup před návratem dětí i dospělých do kolektivů a před příchodem sychravého počasí.

Na další pokračování rozhovoru se můžete těšit zase za měsíc.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.