JUST přichází z přírody

Maminky, na slovíčko...

Maminky, na slovíčko...
25. březen 2019

Díl první: Rodinné zdraví

Rodina a děti. Poradci i zákazníci se na toto téma často ptají. Oslovili jsme proto Markétu Lízálkovou a Janu Dvorskou, aby se s námi podělily o svoje zkušenosti – nejen ty z JUSTu, ale také ty, které získaly díky mateřství a svým povoláním. Markéta totiž vychovává čtyřletá dvojčata a Jana dříve působila jako lékárnice. Jejich dialog je inspirativní a upřímný.

MARKÉTA: Jani, když zavzpomínáš na své působení v lékárně, pro co si maminky tehdy chodily nejčastěji?

JANA: Na lékárenském sortimentu bylo krásně vidět, jak se doba mění. Když jsem po studiu nastoupila do lékárny, tak se třeba bylinné sirupy vařily přímo v lékárně, maminky si kupovaly čaje, které pila celá rodina. Tato ryze přírodní cesta začala být postupně nahrazována moderní medicínou, pak do toho postupně vstoupila média a legislativa. Ač to má zákazníky primárně chránit, vůbec se dnešním maminkám nedivím, že se v nabídce ztrácejí.

MARKÉTA: Pojďme jim tedy poradit. Maminky, jejich děti a potažmo rodiny totiž tvoří velkou část našich zákazníků. A poradci tak řešívají otázku, které produkty mohou doporučit.

JANA: Ano, práce poradce na poli rodinného zdraví je takové malé dobrodružství. Zejména díky legislativě, která poměrně striktně vymezuje možnosti použití kosmetiky a doplňků stravy v případě dětí do věku tří let.

MARKÉTA: No právě. Jak mohou poradci postupovat? Společnost JUST CS samozřejmě veškerá legislativní nařízení respektuje.

JANA: Myslím si, že poradcům můžeme dát několik dobrých tipů, díky nimž získají potřebný prostor k práci se zákazníky, kteří pečují o sebe i malé děti. Základem je rozhodně osobní kontakt a vlastní zkušenost. Je potřeba, aby se poradci zajímali o zpětnou vazbu svých zákazníků a aby na pravidelných schůzkách čerpali ze zkušeností ostatních poradců. Fungování produktu je umocněno kvalitním odborným poradenstvím. Legislativu je třeba respektovat stejně tak jako se radit s lékařem. Lidé však občas zapomínají na to, že mají právo na vlastní úsudek.

MARKÉTA: Přesně pro tento účel jsem vytvořila pro svoji skupinu sdílenou diskuzi v aplikaci WhatsApp. To sdílené know-how je naprostý základ. Jsem ráda, když si poradci navzájem radí. Když je potřeba, zjistím informace, poupravím mylné instrukce. Dobrý poradce je sám běžný uživatel, osobní zkušenost s produkty je klíčová.

JANA: Ano. To je aktivita ze strany poradců – dát maximum ověřených informací. Pak je tu ale zodpovědnost a vlastní úsudek zákazníka. Samozřejmě, že vážná diagnóza vyžaduje zásah lékaře, v žádném případě nikoho neodrazuji od využívání moderní medicíny. Ale takové ty běžné dětské rýmy, kašle, nadýmání nebo třeba drobné kožní problémy lze řešit přírodní cestou. A často těmto potížím lze i účinně předcházet.

MARKÉTA: Z jedné z tvých přednášek jsem si odnesla cenné informace o tom, jak se dětská imunita vytváří a jak ji lze podpořit co možná nejšetrněji. Můžeš, prosím, ve zkratce toto téma shrnout?

JANA: Rané dětství je nejdůležitější období pro vývoj našeho imunitního systému. Brzlík, ve kterém se pro svoji správnou funkci „cvičí“ T-lymfocyty, je na vrcholu své aktivity. Přijde mi zajímavé, že brzlík je latinsky thymus, stejně jako tymián… naši dávní předci, kteří tvořili názvosloví, nebyli hloupí. Stejně tak není hloupé ani tělo malých dětí a s nachlazením či zvýšenou teplotou si většinou dobře poradí, když mu do oblasti brzlíku vetřeme malé množství Tymiánového krému. Je to neinvazivní a pomáhá to nejen, když už je nějaká ta rýma, ale při pravidelném používání (alespoň večer před spaním v období od podzimu do jara) pomáháme co nejšetrněji, a přitom velmi účinně harmonizovat imunitní systém malých dětí. Dětská imunita potřebuje čas a prostor k vývoji, je škoda do ní zasahovat zbytečně razantně.

MARKÉTA: Ano, takové ty klasické dětské neduhy se snažím řešit šetrně. I když úplně nejlepší je se jim zkrátka vyhnout. Rodinná pohoda, společné rituály, dostatek odpočinku – to všechno se na zdraví pozitivně projeví. Když už nás ale nějaký ten bacil nedej bože dostane, s lékařem se v případě pochyb vždycky poradím. Zároveň se však vždy snažím na děti naladit a intuitivně pro ně vybírat to nejvhodnější řešení. U nemocných dětí se také přirozeně zesílí potřeba být doma s rodiči. Potřebují cítit, že se jim věnujeme.

Za rozhovor děkuje Edita Svatošová, JUST CS

Pokračování tohoto rozhovoru najdete za měsíc opět v Aktualitách na našich webových stránkách.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.