JUST přichází z přírody

O spánku a lidech

O spánku a lidech
16. říjen 2018

Německý filozof Immanuel Kant kdysi řekl, že proti trampotám života dal Bůh člověku tři věci – naději, spánek a smích. Zatímco s nadějí i smíchem nám často pomohou rodina a přátelé, spánek je ryze individuální oblast.

Spánek je velmi dobře probádaný stav, vědci i filozofové odhalili nejedno tajemství této relaxační fáze bytí. Například zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi oblast snění natolik učarovala, že v roce 1899 publikoval jednu ze svých klíčových knih Výklad snů. Se spánkem jako takovým souvisí řada odborných odvětví (nespavost se dotkne jak imunity, tak psychického zdraví), při troše bádání bychom však narazili také na takřka esoterické pojmy, jako je lucidní snění (schopnost uvědomit si, že právě spíte a sníte) nebo astrální cestování (schopnost během spánku opustit své tělo).
V dnešní informačně přesycené době, kdy díky elektřině nejsme nuceni respektovat cirkadiánní rytmus a zejména ve větších městech žijeme obklopeni světelným a akustickým smogem – člověk, aby kvalitního spáče pohledal. Potíže s usínáním nebo častým buzením mohou mít řadu příčin – od těch milých (dítě zkrátka nemůže dospat rána, těší-li se na dárky od Ježíška) až po ty ryze fyziologické (příliš mnoho vypité kávy).

Co s tím?
Obecná doporučení jsou poměrně jednoduchá a rozhodně se vyplatí je vyzkoušet. Místnost, ve které spíte, by měla být dobře vyvětraná a spíše chladná. Ranní ptáčata nebo lidé s lehkým spánkem ocení kvalitní závěsy a pěnové zátky do uší. Ulehat ke spánku bychom měli s poloprázdným žaludkem, zimomřivým jedincům uleví teplý nápoj těsně před spaním – babičky moc dobře věděly, proč nám vaří mléko s medem.
Ač to může být v době digitálních lákadel v podobě seriálů a internetu výzva, i pravidelnost ve spánku má svůj nezanedbatelný význam. A nedaří-li se usnout do půl hodiny od ulehnutí, nerozpakujme se opustit postel a zabavit se nějakou jednoduchou činností. Pak snáze pochopíme, proč se prodávají i nudné knihy.

Co na to příroda?
Nenechme se ukolébat zdánlivou podporu chmele. Pivo a alkohol obecně spánek činí nekvalitním, ačkoliv můžeme mít pocit, že jsme „krásně zabrali“. Moudré je svěřit se do péče osvědčených bylin, jako jsou meduňka, třezalka nebo kozlík lékařský (čaje, tinktury). Velmi účinným a přitom ohleduplným způsobem, jak psychiku naladit na relaxaci a spánek, je aromaterapie. Fantazii se meze nekladou, zatímco někteří lidé upřednostní jednodruhový olej (například levanduli), jiní ocení vyvážené kompozice, v rámci nichž účinky jednotlivých bylin působí ve vzájemné synergii. Pro inspiraci přivoňte k naší nabídce Aroma.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.