JUST přichází z přírody

Prázdniny na řece? Proč ne!

Prázdniny na řece? Proč ne!
27. červen 2017

Ahoj! volají z plynoucí řeky sluncem a větrem ošlehaní vodáci. Bezstarostný úsměv na tváři a letní nálada, která přímo srší z jejich očí. Kolikrát si člověk říká, že by to mohl taky jednou zkusit. Mohla by to být přece zábava a zároveň skvělá sportovní aktivita. Co takhle vyzkoušet prázdniny na vodě?

Výlety na míru
Zpočátku je nutné se zamyslet, zda zvolit trasu pro začátečníky, či pokročilé. V případě rodiny je také důležité zvážit, jestli jet i s dětmi. Jsou-li natolik disciplinované, že poslechnou i v kritických situacích. 

Voda totiž může být zábavná, ale i velmi nebezpečná. Spolupráce je proto nezbytná. Dalším předpokladem je, že všichni členové výpravy umějí plavat. To ale neznamená, že by se mělo zapomínat na ochranné pomůcky, jako jsou nafukovací vesta, pro děti speciální dětská vesta a helma, která je zvlášť v případě malých vodáků nutností.

Raft, nebo kánoe
Pro výpravu s dětmi je nejlepší volbou raft, u něhož je hrozba převržení nejmenší. Větší děti a dospělí si mohou užít kánoe, které mohou být zábavnější, zároveň jsou ale méně stabilní. Na raftu se sveze od čtyř do šesti lidí, což je výhodné pro větší rodiny. Nevýhodou je však menší prostor pro bagáž, není tedy možné vyrazit na příliš dlouho. K tomu se musí regulovat nafouknutí raftu v závislosti na teplotě vzduchu. Při vysokých teplotách a přílišném nafouknutí hrozí prasknutí lodě.

Kánoe má výhodu, že se do ní vejdou velké barely a dá se tak vyrazit na delší putování. Nemusí se řešit problémy s nafukováním, ale zase je těžší, takže manipulace s ní není tak jednoduchá. A ne vždy se s ní kvůli menší stabilitě dají sjíždět jezy.

Klidná Divoká Orlice
Peřeje rozstřikující se o velké kameny, složité kličkování mezi překážkami… Toto drama kanadských dobrodružných filmů v českých řekách příliš nezažijete. Neznamená to ale, že je lze vybírat zcela náhodně. Některé jsou totiž i pro profesionály opravdovým oříškem. Kam se vydat, když člověk není příliš zkušený vodák? I když tomu název příliš neodpovídá, takovým tokem je Divoká Orlice. Dobře sjízdný úsek bývá od Kostelce nad Orlicí až do soutoku s Tichou Orlicí. Okolí řeky není plné kempů, tudíž je zde klid. Řeka je vhodná pro začátečníky a rodiny s dětmi.
 

Líná dolní Dyje
Dalším klidným sjezdem může být dolní Dyje. Její tok se líně kroutí uprostřed krásné přírody a i v době vodácké sezony je tu většinou pohoda. Pro rodiny s dětmi, které si chtějí vyzkoušet prázdniny na vodě, je tato řeka ideální. Po cestě můžete navíc narazit na bobry a výsledky jejich práce nebo vidět nádherný Lednicko-valtický areál.
 

Rozmanitá Sázava
Nejpestřejší co do rychlosti a náročnosti je řeka Sázava. Jsou zde sjezdy prudší, jako například oblíbený úsek Stvořidla. Těsně před ústím do Vltavy na trase Týnec–Pikovice je možné vyzkoušet rychlejší průtok. Klidnějším úsekem Sázavy je naopak její střední tok, kde si na své přijdou začátečníci.
 

Nejoblíbenější Vltava
Vltava nabízí vodu obecně o něco klidnější. Je totiž regulována přehradami, jež zajišťují stabilnější průtok než u jiných řek, kde občas dochází i k tomu, že je řeka příliš mělká, a tedy nesplavná. Popularita Vltavy naplňuje přilehlé kempy k prasknutí, což netěší ty, kteří by si raději užili klidu a ticha.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.