JUST přichází z přírody

Sezona česání chmele

Sezona česání chmele
24. srpen 2017

Brigády na chmelnicích si pamatuje spousta z nás a mnozí na ně dodnes vzpomínají trochu s nostalgií. Právě nastalo období sklizně chmele a i dnes se desítky brigádníků se vydávají na chmelnice pomáhat s jeho česáním. Tato stará kulturní rostlina však není známá pouze jako surovina pro výrobu piva. Jde totiž o významnou bylinu.

První záznamy o pěstování chmele na území naší země jsou už z 9. století. A jeho pěstování se na řadě území ČR lidé věnují dodnes. Ještě na počátku 20. století se chmel sklízel ručně do věrtelů a ty se pak vážily na váze. Tisíce lidí dřely při sklizni od rána až do večera.

Dnes nám sice pomáhá mnoho technických vymožeností, ale na všechno stejně stroje nestačí. Brigádníci sbírají, strhávají a odstřihávají chmelové štoky a později obsluhují přístroje, které chmel dál zpracovávají.

Chmel je jednou z hlavních surovin pro výrobu piva, ale používá se také v tradičním bylinkářství a v kosmetickém průmyslu. Zvlášť v minulosti měl ale chmel i důležité místo v kuchyni. Věděli jste například, že ve středověku lidé jedli jeho výhonky s pepřem, solí, octem a olejem? Z mladého chmele se dá připravit také salát nebo polévka.

Chmel působí sedativně, podporuje trávení, má desinfekční účinky, a protože obsahuje látky podobné ženským pohlavním hormonům, napomáhá u žen regulovat menstruační cyklus. Pro své uklidňující účinky je chmel ideální přísadou do večerní koupele po namáhavém a stresujícím dni.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.