JUST přichází z přírody

Vejce a my

Vejce a my
14. duben 2022

Milovníci krásné literatury v titulku poznávají odkaz na kultovní dílo americké spisovatelky Betty MacDonaldové Vejce a já. Je to první věc, na kterou jsem si vzpomněla, když jsem na blogu Nahrin našla článek o vejcích. A ten vám nyní přinášíme i my. Velikonoce jsou tu a s nimi nezměrná konzumace vajíček během i po nich.

Vajíčka představují chutný a vysoce kvalitní zdroj bílkovin, vitaminů (A, B2, B12, D, kyseliny listové) a esenciálních aminokyselin. Málokdo už ale ví, že zrovna bílkoviny jsou především ve žloutku – poněkud paradoxní (vzhledem k názvu bílku).

Žloutek je hříšně dobrý, proto si někteří lidé dopřávají vejce na hniličku či do skla. Mnozí z nás pamatují z dětství na lahodnou chuť žloutku utřeného s cukrem. Žloutek je také první část vajíčka, kterou mohou maminky obohatit jídelníček batolatům. Žloutek obsahuje tuk a cholesterol, kvůli čemuž se vejce občas (a neprávem) stávají terčem kritiky. Na našich talířích se vajíčka objevují ve všemožné podobě od míchaných, přes pošírovaná až po ta ztracená, při jejichž přípravě bývají občas ztraceni i kuchaři, když se jim nedaří z roztočené vody s octem vytáhnout úhledný balíček.

Zajímavosti

  • Barva skořápky souvisí s plemenem slepic, nikoliv s krmením nebo způsobem chovu.
  • Barva žloutku je naopak ovlivněna tím, co slepice dostávají k jídlu.
  • Zelený kroužek kolem uvařeného žloutku je způsobem příliš vysokou teplotou nebo příliš dlouhou dobou varu.


Jak otestovat čerstvost
Vajíčka jsou překvapivě trvanlivá, až 20 dní od snesení vydrží bez chlazení, poté je třeba je skladovat již v chladu. Kdo jednou našel pukavce, pamatuje na ten sirný odér dodnes. Proto celé generace lidí dumají u vajec neznámého stáří o jejich čerstvosti. Jak se to dá zjistit?

  • Test třepáním: Pokud při zatřesení vejcem nic neslyšíte, je čerstvé. Pokud však uslyšíte mírné plácnutí, vejce je starší.
  • Test ponorem do slané vody: Čím starší vejce, tím výše plave (připravte si roztok 1 litru vody se 100 g soli). Pukavec plave na hladině.
  • Zkouška šleháním: Ta vyžaduje odvahu, protože je třeba potenciálního pukavce rozbít. Pokud je žloutek obklopen pevným prstencem bílkoviny a je jím držen pohromadě (krásně se při tom klene), pak je vejce čerstvé. Pokud je žloutek plochý a bílek vodnatý, je vejce starší. Vzhled a zejména aroma pukavce jistě netřeba vysvětlovat.


Šikovné tipy

  • Před vařením nechte vejce odpočnout při pokojové teplotě. Snížíte tím riziko, že jim popraská během vaření skořápka. Pokud přece popraskají, přidejte do vody trošku octa. Vajíčka tolik nevytečou.
  • Vejce jsou uvařená natvrdo po 9 minutách. Pokud se na svoji cestu k bodu varu vydala z lednice, je třeba přičíst další 3 minuty.
  • Týden až dva týdny stará vejce se kupodivu loupou lépe než ta čerstvá.


Proč se velikonoční vejce barví?
Jedno z vysvětlení nabízí ryze praktický přístup k věci. Během půstu se nemohla jíst ani vajíčka, natož maso nebo uzeniny. Vajíčka z posledního postního týdne se proto sbírala s tím, že je třeba je nějak šikovně uchovat. Ve středověku neexistovaly lednice, a tak byla vajíčka uvařena a uchována v chladu. Aby se nepopletla s těmi čerstvými, byla ta uvařená pomalována. Barva navíc uzavírá póry ve skořápce, a tak vejce vydrží déle.

Kraslice z Nahrinu
Švýcarský Nahrin udělal průzkum mezi svými zaměstnanci – které koření mají nejraději na vajíčka natvrdo či volská voka? V čele bylo koření Nahrom (40 %), pak Koření z bylin a mořské soli (26 %), Gourmet-Mix (17 %), Citronový pepř (10 %) a trochu překvapivě i Koření na drůbež (7 %).

Kraslice z Nahrinu

„V“ jako vařené
S vajíčky se pojí také jedna z mých prvních dětských vzpomínek. Moji rodiče si běžně vařili vajíčka natvrdo na druhý den do práce ke svačině. Obvykle to dopadlo dobře. Jednou v noci táta zřejmě z dlouhé chvíle vymetal lednici a našel vajíčka, která si připravila do práce máma. Na skořápce bylo obyčejnou tužkou napsané pečlivé „V“. Táta snědl dvě vajíčka a nahradil je syrovými. Písmeno „V“ se na nich vyjímalo úplně stejně. Ráno máma spěchala, hodila vajíčka do kabelky jen tak. Asi si dovedete představit, jak to pak v kabelce vypadalo… Přesto na vajíčka nezanevřela a dodnes si jimi zpestříme nejednu večeři.

Edita Svatošová, Marketingové oddělení JUST CS

Článek byl inspirován příspěvkem Das Ei – eines der wertvollsten Nahrungsmittel z blogu Nahrin.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.