JUST přichází z přírody

Brusnice velkoplodá

Brusnice velkoplodá

Latinský název: Vaccinium vitis-idaea

Brusnice velkoplodá (nebo-li klikva) je rostlina z čeledi vřesovcovitých. Rostlina je u nás ve volné přírodě chráněna, ale je možné ji vysazovat doma na zahrádce na záhonech, skalkách a vřesovištích nebo i ve velkých květináčích. Vyskytuje se v chladnější části Severní Ameriky a Kanady, kde roste na kyselých, mírně zalesněných půdách. V našem zeměpisném pásmu je možné ji velmi dobře pěstovat na vlhkých místech s rašelinovou půdou v mírném polostínu. Rostlina vytváří plazivý keřík s úzkými výhonky, které mohou být dlouhé až jeden metr. Listy vyrůstají eliptické až podlouhlé, jsou 6-18 mm dlouhé a stále zelené. To je rozdíl oproti opadavé borůvce. Na větvičkách během doby vegetace rostou krátké vzpřímené výhonky, nesoucí květy. Plody klikvy jsou bobule podobné borůvkám. Odlišují se od nich ale jasně červenou zářivou barvou. Plody slouží jako potrava pro ptáky a drobné živočichy, mohou se ale také samozřejmě jíst. Plody bývají ještě sladší, když se nechají přejít prvním mrazem. Bobule klikvy jsou dost velké, přes 1 cm a skvěle nahrazují použití brusinek v kuchyni i lidovém léčitelství.

 

Čeština často společným označením brusinky (stejně jakov angličtině cranberries) nerozlišuje mezi brusnicí brusinkou, jinými kyselými brusnicemi a zmiňovanou klikvou, nebo-li brusnicí velkoplodou. Pozor na záměnu:-) V našich lesích je možné nalézt její menší sestru, brusnici brusinku, která je jí velmi podobná, jenom plody má daleko menší. „Naše“ brusinky zrají ve dvou etapách. Poprvé v květnu až červnu. Mezi červencem a srpnem potom přichází hlavní období květu. Po uzrání přináší chutnější plody, které se sklízejí od září do října. Obsah účinných látek mají obě rostliny téměř stejný.

 

Bohaté využití v kuchyni

Koncem léta a ještě i na začátku podzimu dozrávají plody, které se používají k přípravě výborného brusinkového kompotu, džusů a marmelád. Naproti tomu lístky této rostliny je nejvhodnější sbírat na jaře. Usušené se užívají ve formě čaje, který má desinfekční a protizánětlivé účinky. Léčí močové cesty, zánět močového měchýře, cukrovku a průjem. Popíjí se po doušcích, dokud je vlažný. Také z usušených zralých plodů je možné připravit velmi osvěžující nápoj. Sušené bobule se mohou pojídat i samotné a samozřejmě také ony mají zmíněné léčivé účinky. Plodů klikvy se využívá také na výrobu domácího ovocného vína nebo v kuchyni pro přípravu brusinkové omáčky.

 

Účinky

Kromě toho je brusnice velkoplodá známá také svým bohatým obsahem bioflavonoidů, které brání tvorbě sraženin v krevním oběhu, a které díky antioxidačním vlastnostem chrání cévy před ukládáním cholesterolu. Tyto vlastnosti snižují riziko vzniku arteriosklerózy. Klikvové bobule jsou podobně jako plody brusinky bohaté na organické kyseliny, minerální látky, cukry, vitaminy a pektiny. Z těchto zmíněných minerálů obsahuje brusnice velkoplodá hlavně vápník, draslík a dále vitaminy z řady A, E a v neposlední řadě vitamin C, který posiluje imunitní systém těla a hraje tak důležitou roli i v mnoha dalších biologických procesech.

 

Tip na závěr

Chuť bobulí je opravdu jedinečná, jsou zdravé a nekazí se ani bez zavařování, protože obsahují přirozené konzervanty, takže si uchovají všechny chutě i obsah vitaminů. Při přípravě džemů, marmelád a kompotů se nemusí přidávat žádné další konzervační látky.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.