JUST přichází z přírody

Česnek

Česnek

Latinský název: Allium

Něco z biologie
Jedná se o vytrvalou bylinu z podčeledi česnekovitých. Celé rostliny mají charakteristickou vůni, kterou způsobují těkavé látky s obsahem sulfidů. Čepele listů jsou celokrajné, čárkovité až kopinaté. Květy jsou oboupohlavní, jsou v květenstvích, většinou ve zdánlivých okolících, ve skutečnosti se ale jedná o vrcholičnaté květenství zvané šroubel, stejně jako u cibule. Někdy jsou v květenství přítomné i pacibulky, které slouží k vegetativnímu rozmnožování. V některých případech se dokonce stává, že v květenství květy zcela chybí a jsou nahrazeny pouze pacibulkami. Nadzemní cibulky jsou složené z několika stroužků a jejich části pak slouží k vegetativnímu rozmnožování. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavními květy. Listy pevně objímají stonek a jsou sevřené pochvami. Sklizeň česneku se provádí v létě, když se lodyhy na vrcholu zakrucují a listy začínají žloutnout. Potom se suší volně zavěšený ve svazečcích.

Trocha historie
Pochází ze střední Asie, jeho původní vlastí je zřejmě Mongolsko. Odtud se rozšířil do Číny a potom dál do celého světa, a to nejprve do Itálie. Odtud se do Evropy dostal pravděpodobně s římskými legiemi. Je známo, že již staří Číňané, Řekové a Římané užívali česnek pro jeho antiseptické a celkově posilující účinky. Také otroci při stavbě egyptských pyramid před tisíci lety dostávali pravidelně příděl této zeleniny. Pomáhal jim dezinfikovat trávicí soustavu a udržovat tak bakteriální rovnováhu, a proto si déle uchovali svou vytrvalost a sílu. V 19. století zkoumal jeho léčivé účinky Louis Pasteur, zastánce antiseptických metod. Vojenští lékaři tehdy používali česnek jako antibiotikum při léčbě nemocí i zranění z boje.

Účinné látky a využití
Česnek obsahuje mnoho minerálů, nejvýznamnější jsou vápník, selen a jód. Důležitý je také vysoký obsah vitaminů z řady A, B a C. Česnek je téměř nejúčinnějším přírodním lékem proti nachlazení. Cenné látky, které jsou v něm obsažené, usnadňují dýchání, mírní kašel, léčí bronchitidu, rýmu, pomáhají při chřipce, a dokonce omezují růst rakovinných buněk. K tomuto účelu se používá nejen česnek kuchyňský, ale také volně rostoucí česnek divoký, zvaný také medvědí, který je silnější než ten pěstovaný a má také mnohem více minerálních látek a sloučenin síry. Jeho vůně a chuť je ostřejší a účinky při léčbě nemocí z nachlazení rychlejší. Česnek také pročišťuje krev, má schopnost detoxikovat ledviny a močové cesty. Pomáhá i při likvidaci plísní a bakterií, čistí játra, takže je určitě vhodným přípravkem při jarních očistných kúrách. Pravidelné užívání česneku výrazně snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, působí proti kornatění cév.

Česnek v kuchyni
Nesmíme také opomenout využití česneku v kuchyni jako zeleniny i koření, přísady do polévek, pod maso při pečení, do salátů, špenátu a játrových knedlíčků. Vyrábí se z něho také posilující a čisticí tinktura a víno. Bez česneku a jeho vůně si nedovedeme vaření ani představit.

Zajímavosti o česneku
Syrový stroužek česneku může u citlivějších osob vyvolat trávicí potíže, pálení žáhy, alergie nebo jiná podráždění, např. kvůli zhoršené funkci jater, slinivky anebo žlučníku. Proto jsou přípravky obsahující extrakt z česneku velice výhodnou a praktickou alternativou. Pozor při užívání česneku současně s léky na snížení krevního tlaku a proti krevní srážlivosti. Česnek může jejich účinky zvyšovat. A ještě malá perlička na závěr: určitě všichni víte, že ve středověku se česnek zavěšený jako amulet kolem krku stával ochranným prostředkem proti upírům.
 

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Asie
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.