JUST přichází z přírody

Echinacea

Echinacea

Latinský název: Echinacea purpurea

Známá také jako třapatkovka nachová je snad nejznámější léčivou rostlinou této doby. Pomáhá ničit viry a bakterie, redukuje alergie a nevídaně posiluje náš imunitní systém, jehož včasná reakce na viry je rozhodující právě v době epidemií nemocí z nachlazení. Celkem je popsáno devět odrůd této rostliny.

Echinacea se svou krásou řadí mezi nejdekorativnější rostliny, vypadá jako barevná kopretina. Byla také tradiční léčivou rostlinou severoamerických Indiánů. Při jakýchkoli bolestech žvýkali její kořen, listy přikládali na rány a šťávou léčili místo po uštknutí hadem. K nám se echinacea dostala až v 17. století. Ve volné přírodě nezdomácněla, pěstuje se jen v zahradách a parcích. Výzkumy se totiž zjistilo, že Indiáni ji používali úplně správně. Její mimořádné vlastnosti, zvlášť to, že podporuje dnes tak potřebnou imunitu, ji řadí mezi vzácné byliny.

Výzkumy a klinické zkoušky stále probíhají, ověřuje se i možnost jejího uplatnění při léčbě novodobých nemocí, jako jsou AIDS a ptačí chřipka.

Účinky

Nejúčinnější a také nejpoužívanější částí echinacey je kořen, méně se uplatňují květy a nať. Nejlépe se hodnotné látky obsažené v echinacee uvolňují ve formě tinktury, ale můžeme ji pít i jako čaj.

Echinacea významně podporuje činnost bílých krvinek, které považujeme za "ochránce" v organismu. Tím pomáhá zabíjet choroboplodné zárodky a zvyšuje odolnost organismu před nemocemi. Zvyšování imunity má v dnešní době mimořádný význam, protože lidský organismus je velmi často oslabován chemickými přísadami (hlavně z potravin), špatným ovzduším, stresem a konzumním způsobem života. Je třeba ji proto užívat hlavně jako prevenci - například v blížícím se chřipkovém období, dokud ještě nemoc nevypukla.

Echinacea má však také další dobré účinky. Pomáhá hlavně při chronických zánětech kloubů, léčí žaludeční vředy, prostatické potíže, záněty močových cest, záněty horních cest dýchacích, alergické projevy, ale je účinná i při rakovině střev, jater a žaludku.

Na vnější použití se echinacea ve formě tinktury může s úspěchem použít na ekzémy, lišeje, křečové žíly, proleženiny, popáleniny anebo lupenku. Echinacea je výborná a mnohoúčelová bylina, ale dávkujeme ji opatrně, protože působí dosti intenzivně. Neměly by jí užívat těhotné a kojící ženy.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.