JUST přichází z přírody

Hloh obecný

Hloh obecný

Hloh obecný je opadavý trnitý keř nebo strom z čeledi růžovitých, který roste v mírném pásmu severní polokoule. Hlohové keře nebo stromy můžeme najít kdekoliv na okrajích lesů, na stráních i mezích, místy tvoří neproniknutelné houští. Hlohu svědčí slunná i polostinná místa. U nás hloh roste na mnoha místech, od nížin až po horské oblasti, a tak jeho léčivé účinky můžeme využít a nasušit si plody nebo listy. Keře se také často vysazují jako okrasné živé ploty do parků i zahrad. V léčitelství lze použít jakýkoliv z našich planě rostoucích hlohů.

Hloh může dorůst do výšky až sedmi metrů. Listy jsou střídavé, řapíkaté, v obrysu obvejčité, na okraji pilovité se třemi a pěti úkrojky, které bývají v horní části zaříznuté více než z jedné třetiny do čepele listu. Květy hlohu jsou pětičetné, bílé, kališní cípy trojúhelníkovité, přibližně stejně dlouhé jako široké, mívají běžně jednu až dvě čnělky. Květy příliš nevoní a mají natrpklé aroma. Jiné odrůdy hlohu mají květy tmavě růžové. Plody hlohu jsou malvice s jednou až dvěma pecičkami, elipsoidní až kulovité, tmavě červené, kališní lístky jsou k malvici přitisknuté nebo mírně odstávají. Zralé plody se běžně nazývají hložinkami.

Listy a květy se sbírají na počátku rozkvětu. Květy se otrhávají ručně, nepřekvetlé jednotlivé květy i se stopkami, nikoli celá květenství. Suší se co možná nejrychleji na stinném a vzdušném místě, při umělém sušení za teplot do 35 °C. Plody (hložinky) se sbírají za plné zralosti (září až říjen) ještě před příchodem prvních podzimních mrazů. Zralé hložinky se trhají ručně nebo se sklízejí sklepáváním. Nesmí obsahovat stopky.

Droga obsahuje triterpenové kyseliny, aminopuriny (adenosin, adenin, guanin), flavonoidy, antokyany, kvercetin, pektiny, saponiny, třísloviny, v plodech jsou dále přítomny karoteny, cukry a vitaminy B a C. Účinné a léčivé látky však obsahují také listy. Uměle vyšlechtěné odrůdy hlohu však léčivé účinky nemají. Pomáhá pomalu, ale jistě Účinky užívání hlohu se dostavují pozvolna, nemůžeme očekávat okamžitou úlevu. Je jich však mnoho. Nejznámější účinek je zřejmě jeho působení na krevní tlak, který reguluje a snižuje. Hloh působí zejména na srdce a krevní oběh, rozšiřuje věnčité tepny, působí antiskleroticky, zklidňuje srdeční neurózu, užívá se při arytmii, na doléčení infarktu myokardu, v prevenci ischemické choroby srdeční, při angíně pectoris, migrénách nebo klimakterických potížích. Používání hlohu je při srdečních potížích vhodné konzultovat s lékařem, protože může zesilovat účinky některých léků. Dále hloh snižuje hladinu cholesterolu, působí příznivě při léčbě ledvinových a močových kamenů. Celkově zlepšuje prokrvení celého organismu a zlepšuje průchodnost cév. Má uklidňují účinky a mírní nepříjemné stavy během klimakteria. Protože podporuje normální funkce nervové a oběhové soustavy, pomáhá i při nespavosti.
 

Lokalita výskytu

Evropa
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.