JUST přichází z přírody

Jírovec maďal

Jírovec maďal

Latinský název: Aesculus hippocastanum

Jedná se o listnatý strom, kulovitého tvaru, listy vstřícné, list pěti- až sedmičetné, květenství lata, plody tobolky, dřevina do uličního stromořadí, solitéra, s ozdobnými plody.

Každý z nás si pamatuje, jak v dětství sbíral nadšeně plody (kaštany) a doma potom vyráběl zvířátka pomocí špejlí nebo tyto kaštany nosil myslivcům jako krmení pro lesní zvěř v zimě.

Málokdo ale ví, že jírovec obsahuje léčivé látky, které uvolňují křeče (např. v lýtkách).

Jírovcová droga má výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky (zejména lymfatických žláz). Užívá se na křečové žíly, hemeroidy, bércové vředy, trombózy nebo při nedostatečném prokrvení končetin.

 

Kromě toho, že je strom hojně pěstován jako okrasná rostlina parků a alejí, používalo se barvivo, obsažené v jeho listech, kůře a slupkách plodů, k barvení látek. Jeho nektar je bohatý na cukry, proto se jedná o důležitý strom pro včelaře. Nezralé plody obsahují saponiny, ve větším množství jsou jedovaté. Užívaly se v lidovém léčitelství pro výrobu mastí.

 

Klinické studie prokazují účinnost na tzv. "těžké nohy", křeče v nohách během noci. Rovněž tlumí svědivost různých forem ekzémů. Urychluje vstřebávání krevních podlitin a modřin. Účinný je na bolavé klouby a artritidy. Zlepšuje průtok krve v cévách, což pozastavuje srážlivost krve a působí proti vzniku trombů. Ulehčuje vylučování moči při zvětšené prostatě. Vypíná pleť a působí na pokožku jako tonikum.

Při zevním použití je zcela neškodný. Pozor však při vnitřním užití, kdy může vyvolat nevolnosti nebo silné křeče žaludku.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.