JUST přichází z přírody

Kadidlovník pilovitý

Kadidlovník pilovitý

Latinský název: Boswellia serrata

Kadidlovník je dnes poměrně vzácný strom z čeledi březulovitých, který se zachoval v suchých horských lesích západní a střední Indie. Jeho původní vlastí je ale jižní Arábie a pobřeží Rudého moře v přilehlých částech Afriky.

 

Jsou to stromy nebo keře vysoké 2 až 8metrů. Jejich kůra je světle hnědá, listy rostou lichozpeřené skrátkým řapíkem a bývají seskupené na vrcholech větví. Okraje listů jsou pilovité, spodní strana listů bývá mnohem světlejší. Drobné kvítky vyrůstají na krátkých stopkách, mají deset tyčinek. Plody jsou tobolky dlouhé asi 1 centimetr. Ze stromu se nevyužívají listy, květy ani plody, ale mléčná šťáva, která vytéká po naříznutí zkůry stromu, vytváří po vyschnutí světle žluté nebo průsvitné kapky lepkavé pryskyřice. Ta při následném zahřátí aromaticky voní. Kadidlo se začíná těžit ze stromů starých 8-10 let.

 

Zázračný olejíček

Z pryskyřice se získává destilací parou cenný olej, který se používá především v aromaterapii. Uklidňuje nervy, pomáhá při stavech úzkosti a také při nervozitě. Je vhodný také pro meditace. Při zevním použití po nanesení na kůži působí proti projevům stárnutí pokožky, podporuje hojení ran a vyhlazování jizev. Výborné účinky má rovněž jako přísada do koupele. Rostlině se právem připisují antibakteriální, antirevmatické a protinádorové účinky díky vysokému obsahu boswelových kyselin. Donedávna měla tato rostlina pověst všeléku.

 

Kadidlo

Tato vonná pryskyřice získávaná z kmene kadidlovníku se používá hlavně jako vykuřovadlo přes 5 000 let. Pryskyřice kadidlovníku je známa z bible jako dar tří králů Ježíškovi a byla používána již v dobách antiky. Kadidlo bylo tehdy tak vzácné, že se vyvažovalo zlatem. Jako balzám se kadidlo používalo již ve starém Egyptě při balzamování mumií. Stalo se natolik známé, že se jméno kadidlo začalo používat jako běžně vžitý název i pro ostatní vykuřovadla. Kadidlo se většinou nepoužívá čisté, připravuje se nejčastěji ve směsi s myrhou nebo s benzoe (například v katolických kostelech).

 

Léčivá pryskyřice

Poslední dobou se zkoumají i protizánětlivé účinky extraktu z této pryskyřice u Crohnovy choroby. Dost známé je i využití kadidla v ájurvédské medicíně jako podpůrná léčba při akutních i chronických zánětech kloubů. Tato rostlina je známa také pod názvy kadidlový strom, kadidlo, shalaki, olibanum nebo thus.

 

V našich produktech se setkáte také s dalším druhem kadidlovníku:

- Kadidlovník pravý (Boswellia sacra (= Boswellia Carterii)

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.