JUST přichází z přírody

Kostival lékařský

Kostival lékařský

Latinský název: Symphytum officinale L.

Pověst o zázračném hojivém vlivu vychází z mnohokrát vyzkoušeného účinku na obtížně se hojících ranách a jeho jméno je známo v lidovém léčitelství již po staletí (slovenský název je kostihoj).

 

Je to až 140 cm vysoká bylina z čeledi brutnákovitých. Lodyha je masitá, přímá, chlupatá, dole hranatě křídlatá, obvykle větvená. Lodyžní listy vyrůstají střídavé, sbíhavé, vejčitě kopinaté, přízemní a dolní listy jsou s křídlatým řapíkem, horní listy rostou přisedlé, všechny s vyniklou žilnatinou na spodní straně, chlupaté. Květy jsou v mnohokvětých dvojvijanech a vijanech vyrůstajících v paždí horních listů, jsou temně

modrofialové, vzácně růžové nebo bílé.

 

Kostival patří už od starověku k významným léčivým rostlinám. Název získala rostlina pravděpodobně díky pastě, která se z ní připravovala a nahrazovala tak dnešní sádru při fixaci zlomenin. V 1. století našeho letopočtu doporučoval Dioskorides kostival také vnitřně při dýchacích a zažívacích potížích. Dnes se kostival využívá většinou pouze zevně k hojení různorodých poranění – zhmožděnin, zlomenin, podvrtnutí a předcházení modřin. V 16. století byl považován za nejdůležitější rostlinu při hojení ran, odřenin, vředů apod. Využíval se rovněž k hojení hemoroidů a bércových vředů v případech, kdy běžný způsob léčby nebyl účinný.

 

Sbírá se zejména kořen, méně list. Díky své schopnosti regenerovat tkáně se hojně používá při bolestech svalů a kloubů a při zlomeninách. Velmi dobře také tiší bolest. Díky těmto dvěma vlastnostem je velmi dobrý na popáleniny i omrzliny. Dobré výsledky byly dosaženy i při léčení paradontózy formou výplachů odvarem z této léčivky. Na zevní léčbu se používá strouhaný kořen nebo kašička uvařená ze sušeného strouhaného kořene a vody. Na drobné hnisající rány je velmi účinná i kostivalová mast, kterou si lze připravit ze strouhaného kostivalu a sádla. Vnitřně je pak účinný při léčbě trávicího traktu.

 

V současné době se ale jeho vnitřní užití moc nedoporučuje z důvodů rizika poškození jater a kvůli alkaloidům, které obsahuje. U těchto látek je totiž podezření na karcinogenní účinky. Mimo alkaloidy obsahuje slizové látky, silice, třísloviny, škroby, aminokyseliny a pryskyřice. Příjemnou úlevu přináší také čaj z listů při vředech, silné menstruaci, průjmech, dlouhodobém kašli, angíně, revmatismu, bronchitidě a zánětech dásní. Tento čaj je vhodné užívat pouze krátkodobě kvůli výše zmíněnému obsahu alkaloidů.

 

Kostival, známý rovněž jako Hecubiny zvonky, se užíval ve starověku při rituálech spojených se zatměním Měsíce, při rituálech síly a moudrosti a také tam, kde mělo dojít k odtržení současnosti od minulosti, k přerušení vztahů k jiné osobě, k posílení vlastního sebevědomí. Má moc nejen ničit, ale i stavět. Smíchán s pelyňkem černobýlem prohlubuje stavy transu, koncentraci a vizualizaci.

 

Podle lidové pověry zajišťoval kostival bezpečné cestování - přidaný do zavazadel prý zabraňuje jejich ztrátě a odcizení…

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.