JUST přichází z přírody

Lotos modrý

Lotos modrý

Jako lotos je označováno několik druhů leknínů. Jsou to dvouděložné rostliny z čeledi leknínovité. Tyto vytrvalé vodní rostliny s okrouhlými plovoucími listy a se silným oddenkem, který se plazí po bahnitém dně řek, mají jemně vonící květy různých barev. Ty jsou jednotlivé, oboupohlavní a pravidelné, jsou velké, vyčnívají nad hladinu na dlouhých stvolech a mají až 20 cm dlouhé korunní lístky. Květy se otevírají v dopoledních hodinách a k večeru se opět zavřou. Okvětních plátků bývá až třicet, tyčinek je v květu mnoho, téměř čtyři sta. Květiny jsou opylovány především brouky. Plodem leknínů jsou nepukavé oříšky. Lekníny se vyskytují pouze ve sladkých, pomalu tekoucích vodách v tropech a subtropech, známo je přibližně 65 druhů. Nejznámějším druhem je leknín bílý, který se vyskytuje i u nás. Další výraznou barvou je žlutá a tzv. lotosová (oranžovorůžová).

Rostlina s bohatou historií
Jednou z barevných odrůd je i lotos modrý (lat. Nymphaea caerulea, lze jej nazývat i modrým leknínem, v jihovýchodní Asii je tato rostlina známa pod názvem lotos). V egyptském náboženství lotos představuje posvátnou rostlinu, ve starověku zasvěcenou bohyni Isis. Modrý lotos je jednou z nejvýznamnějších staroegyptských rituálních rostlin vůbec, je ceněn zejména pro svou schopnost věštit budoucnost. Lotosový květ je i v dalších náboženstvích posvátnou bylinou. Jeho květ dodnes uctívají Indové i buddhisté. Podle starověkých mýtů byl lotos první bytostí na Zemi. V Egyptě, kde se hojně vyskytoval bílý i modrý lotos, se tato rostlina stala symbolem Slunce. Rostlina měla význam mystický i léčivý. V ájurvédě i v tradiční čínské medicíně má lotos své pevné místo. Jeho působení na lidskou mysl je sedativní až mírně euforické. Indická mytologie praví, že celá země pluje na vodě na velikém květu lotosu. Také buddhismus má za to, že lotos byl prvním květem na zemi. Zobrazuje cestu života a povznáší mysl. Otevřený květ představuje osvícení. V buddhismu má velký význam i barva květů. Bílá představuje duchovní dokonalost, červený lotos je symbolem lásky. Modrý lotos je symbolem vítězství ducha nad smysly a představuje moudrost. Pokud jste někdy viděli sochu Buddhy, možná jste si všimli, že sedí na rozvitém lotosovém květu.

Blahodárnost
Modrý lotos obsahuje velké množství flavonoidů, které zlepšují periferní krevní oběh, pomáhají uchovat duševní zdraví a také zlepšují paměť. Významné je rovněž využití lotosu v kosmetice. Výtažky z modrého lotosu pokožku chrání, okysličují a prokrvují, čímž dochází k anti-aging efektu: mj. se viditelně snižuje tvorba vrásek, včetně těch mimických. Je vědecky prokázáno, že výtažky z květu modrého lotosu jsou účinným prostředkem v boji proti vráskám. Bývají také součástí sprchových gelů, mýdel a aromatických koupelových olejů. Lotos je velmi užitečný i vnitřně. V celé jihovýchodní Asii je běžnou součástí jídelníčku. Lotosový květ se suší a používá jako čaj, stonek se využívá k přípravě zeleninových salátů. Z čerstvého jádřince je možné vybrat semena, která chutnají podobně jako oříšky – dají se jíst syrová, vařená, pečená nebo kandovaná. Používá se i oddenek, který obsahuje mnohé důležité látky. Například vitamin C, asparagin (pomáhá vylučovat přebytek tekutin z plic), nelumbin a škrob. Lotosový škrob je dobrým zdrojem energie, pomáhá při léčbě nachlazení, kašle, astmatu, ledvinových a plicních potíží.

Zajímavost na závěr
Listy lotosu se nikdy nesmáčí, všechna voda ihned steče, takže s sebou vezme i nečistoty a květiny zůstanou po celou dobu krásně čisté.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

(sub)tropy
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.