JUST přichází z přírody

Mangovník indický

Mangovník indický

Mangovník je stálezelený tropický strom z čeledi ledvinovníkovitých, který se dožívá až 350 let a existuje ve více než tisícovce druhů. Tento strom roste ve vlhkých, monzunových tropických a hodně teplých subtropických oblastech. Nejčastěji se vyskytuje v Indii, Malajsii, Thajsku a Vietnamu.

Krásný obr
Strom dorůstá do výšky kolem 30 metrů, mívá kmen silný 60 až 120 cm a hustá koruna oválného nebo kulovitého tvaru může být široká i 30 metrů. Kůra mangovníku je šedá nebo šedavě hnědá, větve jsou zbarveny hnědě a jsou porostlé kožovitými, ve spirále vyrůstajícími jednoduchými listy s řapíky dlouhými asi šest centimetrů. Mladé listy jsou žluté až bronzově červené, později tmavě zelené a oboustranně lesklé. Jejich čepele jsou podlouhle kopinaté, 10 až 30 cm dlouhé a 3 až 10 cm široké, po obvodě celistvé a lehce zvlněné, na koncích špičaté nebo tupé a mívají několik párů postranních oboustranně vystouplých nažloutlých žilek. Listy vytrvávají na stromech i po několik let.
Drobné květy, asi 6 mm velké, vyrůstají ve vzpřímených latách dlouhých asi dvacet centimetrů. Květenství bývají hustá a obsahují několik tisíc zelenožlutých nebo narůžovělých květů, z nichž některé jsou samčí a jiné oboupohlavní. Pětičetné květy s drobnými listeny a s krátkými stopkami mají kalich s vejčitě kopinatými lístky dlouhými 3 mm a korunu s podlouhle vejčitými lístky dlouhými čtyři milimetry. Mangovník je samosprašný, opylování má na starosti především hmyz a vítr.

Buddhův mls
Pro své chutné plody zvané mango se tento strom pěstoval již dlouho před naším letopočtem, jsou o něm zmínky v literatuře z doby již před 4 tisíciletími. Pro buddhisty je mangovník posvátným stromem, symbolem lásky, plodnosti a přátelství. Místní obyvatelé věří, že v jeho stínu meditoval sám Buddha. Plody mají ledvinovitý tvar o velikosti asi 15 cm a jsou zbarvené od zelené přes žlutou až do oranžové nebo červené (odstíny se často prolínají). Uprostřed plodu je ploché, oválné a nejedlé semeno v dřevnatém obalu. Obal semene se špatně odděluje od dužiny, která je žlutá. Její lahodnou chuť oceníte hlavně u zralého manga, které je velice šťavnaté a připomíná chuť broskve, meruňky a nektarinky současně. Mango je bohaté na vitaminy, je zdrojem mnoha účinných látek. Obsahuje vitaminy C, A, E a vitaminy skupiny B, dále pak některé minerální látky a stopové prvky, např. karoten, hořčík, mangan, zinek a draslík. Obsažené antioxidanty dovedou chránit před volnými radikály, stejně tak jako před stárnutím a degenerací buněk, a to nejen jako součást doplňků stravy, ale také jako složka kosmetiky. Obsažený draslík dovede regulovat hospodaření s vodou v těle, proto je mango vhodné při očistné dietě. Dužina má nízkou kalorickou hodnotu, takže mango můžete bez obav zařadit do svého jídelníčku.

Mango na mnoho způsobů
Plody jsou náchylné k pomačkání, sklízejí se proto ručně. Jedí se po vyjmutí pecky buď jako předkrm, nebo dezert, bývají součástí ovocných salátů nebo přísadou ovocných krémů a zmrzlin. Oloupané plody se konzervují v sirupu nebo se mrazí, vyrábějí se z nich marmelády, pyré a různé nápoje. Plod manga je vhodný k jídlu, jakmile je plně zralý a měkký na dotek. Před samotnou konzumací mango oloupeme a odstraníme pecku. Mango je nejlepší jíst čerstvé, a to samotné nebo například přidané do ovocného salátu. Často se také mango používá vařené v různých pokrmech, případně jako příloha k drůbežímu masu, rybám nebo šunce. Mango je také vhodné k přípravě kompotů, zavařenin a čatní.

Některé plody mají vláknitou strukturu a jejich dužina je velice tuhá, u těch se v plné zralosti uřízne spodní část a vymačkává se z nich šťáva. Větrem sražené nezralé plody se používají pro výrobu želé anebo se nakrájené suší na slunci pro pozdější použití v kuchyni.

Stáhnout PDF pro tisk

  

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.