JUST přichází z přírody

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská

Latinský název: Melissa officinalis

Lidově zvaná melisa, včelanka, včelník, matečník, lemonika, planá máta, marulka. Z toho je patrné, že bylinka je silně medonosná, svou vůní láká k opylování hmyz ze širokého okolí.

 

Biologie

Meduňka je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých se čtyřhrannou, rozvětvenou lodyhou, vysokou do jednoho metru a s vejčitými, vstřícnými, tmavě zelenými listy a charakteristickou citronovou vůní. Spodní listy jsou velké s dlouhým, ochlupeným řapíkem, horní jsou protáhlé, vroubkovaně pilovité a s krátkým řapíkem. Kvítky jsou drobné, bílé, nažloutlé nebo růžové a nacházejí se po šesti v přeslenech v paždí listenů. Květ má pětičetnou korunu, krátce trubkovitý kalich a čtyři tyčinky. Plod je suchý, pukající, se čtyřmi semeny. Meduňka obsahuje silice, třísloviny, hořčiny, sliz, flavonoidy a minerální látky. Sbírá se list, častěji ale celá nať. Listy i nať se sbírají těsně před rozkvětem, nejlépe za suchého a chladnějšího počasí. Nedoporučuje se užívat sušené bylinky starší než 1 rok, protože časem se snižuje obsah silic. Je možná záměna s některými dalšími druhy z čeledi hluchavkovitých, kterým se meduňka podobá, lze ji však zpravidla bezpečně poznat podle charakteristické citronové vůně.

 

Všestranné účinky

Působí zejména jako uklidňující prostředek, nejvíce v oblasti trávicího traktu - na žaludeční neurózy a na srdeční neurózy, bušení srdce apod. Dále zvyšuje sekreci žluče, zabraňuje tvorbě plynů, zpomaluje tep a mírně snižuje krevní tlak. Rovněž posiluje centrální nervový systém, působí sedativně, uvolňuje křeče a napětí svalstva, lze ji použít u lehčích forem neurastenií, depresí, proti migréně, u alergií nervového původu (např. astma vyvolané stresem). Pomáhá při bolestech břicha, při nadýmání, při infekčních průjmových onemocněních, při bolestivé menstruaci i v klimakteriu. Zevně lze meduňku použít na revmatické opuchliny, zhmožděniny a krevní podlitiny, u kojících žen při nebezpečí ztvrdnutí mléka v prsou. Kombinace s dalšími zklidňujícími léčivými přípravky zesiluje výsledný účinek. Její pravidelné pití prý prodlužuje život. Byla zasvěcena bohyni Dianě, protože se věřilo, že má vliv na plodnost. Meduňka se proto přidávala do pečiva a do vína připravovaného k magickým rituálům. Meduňka pitá na noc zaručí klidný spánek a spokojené sny. Pomáhá zapomenout na starosti, zármutek, tiší lekání a noční děsy. Meduňkové květy se máčely ve víně a toto se pak používalo jako nápoj lásky.

 

Historie

Začátkem 17. století řád bosých karmelitánů proslavily karmelitské kapky, jejichž základem je výluh z meduňky a menšího podílu dalších léčivých rostlin. Také patří do benediktýnky, aromatického likéru francouzských benediktýnů.

 

V 18. století se meduňka lékařská používala do tehdy populárních elixírů mládí a věřilo se, že tzv. "zahání chmury". Arabové ji pro její léčivé účinky pěstovali již od 10. století.

 

Meduňka v kuchyni

Její další využití najdete v kuchyni. Citronová vůně meduňky příjemně osvěží ovocné i zeleninové saláty. Také v čerstvém stavu ochutí i ozdobí pokrmy z ryb i některá masitá jídla.

 

Magická meduňka

Jak vyrobit talisman pro přivolání lásky: Usušte natrhané lístky meduňky a vlastnoručně ušijte plátěný pytlíček. O přibývajícím měsíci ho noste na krku. Když měsíc začne ubývat, tak jej uložte pod polštář zabalený do bílého plátna. Talisman má sílu do té doby, kdy meduňka voní, je to asi tak po dobu tří měsíců, pak ho musíte zakopat na místě, kam nikdo nechodí a kde ho nikdo nemůže objevit.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.