JUST přichází z přírody

Řebříček obecný

Řebříček obecný

Latinský název: Achillea millefolium

Tato zimovzdorná, vytrvalá bylina je vysoká 30 - 90 centimetrů, s plazivým oddenkem. Lodyha je chlupatá, přímá, jednoduchá a hustě listnatá. Přisedlé, střídavé listy jsou dvakrát až třikrát peřenosečné, v obrysu kopinaté. Květenstvím je chocholík, který má zpravidla v průměru kolem 8 centimetrů, je složený z drobných úborů. Každý úbor je tvořený asi z dvaceti trubkovitých květů žlutavé barvy a pěti bílých nebo narůžovělých jazykovitých květů na obvodu. Jednotlivé kvítečky vypadají jako malinkaté kopretiny, rostlina patří do čeledi hvězdnicovitých. Plody jsou stříbrošedé nažky. Rostlina kvete od června do září. Po rozemnutí lístků zůstává na rukou dlouho charakteristická vůně rostlinky.

Léčebný účinek řebříčku obecného byl znám už v antice. Podle pověsti léčil řecký hrdina Achilles krále Telepha listy řebříčku v trojské válce. Odtud pochází latinský název Achillea.

Lidové názvy: myší ocásek, husí jazýček, kočičí ocas, zaječí chléb.

Použití
Čaj z usušené kvetoucí natě usnadňuje trávení a také snižuje horkost. Zevně v koupeli potom urychluje hojení ran a působí protizánětlivě. Nálev jako kloktadlo se užívá při zánětech dásní. Mladé lístky se sbírají do jarních léčivých polévek. Řebříček dokáže prokrvovat orgány dolní poloviny těla. Velmi účinná droga na prevenci rakoviny a proti dalšímu šíření - metastázování. Rovněž velmi účinně zastavuje krvácení. Podporuje chuť k jídlu a mírně snižuje krevní tlak.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Evropa
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.