JUST přichází z přírody

Rozmarýn lékařský

Rozmarýn lékařský

Latinský název: Rosmarinus officinalis

Rozmarýn je bylinka z čeledi hluchavkovitých, trvalka, která má domov hlavně v oblasti kolem Středozemního moře, kde roste i volně v přírodě. Rodové latinské jméno rozmarýn má původ ve slovech ros a marina z latiny, to znamená v překladu mořská rosa. Dá se ale dobře vypěstovat i u nás na zahrádce na slunečném a chráněném místě, na balkoně nebo i za oknem v květináči.

 

Rozmarýn je stále zelený vytrvalý keřík, který může dorůstat výšky až sto padesát centimetrů. Má malé růžové nebo nafialovělé kvítky, které vyraší brzy na jaře a vydrží až do časného léta. Někdy dojde k nasazení druhých květů začátkem podzimu. Jeho krátké a úzké jasně zelené listy jsou podobné jehličí, na spodní straně jsou trošku světlejší, bělavé. Při rozemnutí silně a krásně voní.

 

Rozmarýn, někdy také nazývaný rozmarýna, býval dříve skoro povinným vybavením každého venkovského stavení, protože to byla mimo jiné i rostlina svatební. Dnes se opět začíná objevovat za okny našich bytů, protože její velmi hezký vzhled a příjemná vůně v bytě je velice oblíbená a její pěstování není náročné. Dobře se i množí, stačí uštípnout výhonek, nechat ve skleničce s vodou, aby pustil kořínky a potom zasadit do květináče.

Rozmarýn nenapadají mšice, silicemi prostoupené tuhé lístky jim totiž nechutnají. Tato rostlinka patří mezi významné léčivky. Má dezinfekční účinky, podporuje prokrvení a celkově povzbuzuje hlavně psychiku.

Rozmarýn se v čínské tradiční medicíně používá již tisíce let jako účinná bylinka na posílení mozku. Obsahuje totiž vzácné éterické oleje, které stimulují mozkovou činnost a také zvyšují bdělost a bystrost mozku. Velmi významnou složkou rozmarýnu je cineol. Kromě pozitivních účinků na mozek podporuje tato bylinka trávení a chuť k jídlu, zvyšuje tvorbu a vylučování moči a pomáhá při nadýmání. Funguje také jako posila imunitního systému a dokáže pozvednout náladu. Pomáhá i při srdečních problémech, zklidňuje tachykardii. Koupel z odvaru rozmarýnu má osvěžující účinky a velice dobře čistí i póry. Silný odvar slouží k čištění převážně mastné pleti, k omývání ekzémů, na rány a pohmožděniny. Je velmi oblíbený také v aromaterapii. Potírání pokožky rozmarýnovým olejem či tinkturou zlepšuje její prokrvení a uvolňuje ztuhlé a pohmožděné svaly a klouby. Rozmarýn není vhodný pro malé děti do pěti let a těhotné a kojící ženy. V kosmetice se používá do vlasových tonik, mýdel a některých toaletních vod. Rozmarýn se dá pít samostatně jako čaj, nebo je známý jako součást provensálského koření. Jídlu dodává trpce kořeněnou chuť. Je také součástí různých bylinných likérů. Rozmarýn byl od středověku oslavován jako symbol lásky, manželství a nepomíjivosti. Používal se hlavně do kadidel, k výrobě věnců, ale právě také jako ozdoba do svatebních kytic anebo jako malá kytička na oděv svatebčanů.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.