JUST přichází z přírody

Smrk ztepilý

Smrk ztepilý

Latinský název: Picea Excelsa

Smrk je statný stále zelený jehličnatý strom s rovným kmenem. Koruna je jehlanovitá, větve rostou v pravidelných přeslenech. Kořenový systém je dost mělký. Smrky jsou proto často při vichřicích vyvráceny.

Dorůstá výšky až padesát metrů. Jehlice jsou 10-25 milimetrů dlouhé, na průřezu jsou čtyřhranné. Květenství jsou šištice. Původně rostou směrem nahoru, ale před opylováním se mění na převislé.

Smrk ztepilý je v našich krajích stromem s tradiční symbolikou; připomíná nám Vánoce, ale dříve byl i ochráncem před zlými duchy, čarodějnicemi a prostředkem k očištění od negativní energie. Všichni také známe smrkové májky, vyrobené z jeho vysokého otesaného kmene, ozdobeného pentlemi. Samozřejmě nelze opomenout hospodářský význam smrkového dřeva, které je u nás jedním z nejdůležitějších surovin dřevařského a nábytkářského průmyslu.

 

Léčivé vlastnosti tohoto stromu byly pro naše předky přinejmenším stejně významné, jako jeho rituální použití. Smrková pryskyřice byla lékem mnohého využití, byla lehce dostupná pro každého a sloužila k léčbě vnitřních i vnějších potíží.

Účinnou složkou smrkové pryskyřice je především terpentýnová silice. Pryskyřice se v mnoha úpravách používala k léčbě jak vnějších, tak vnitřních potíží. Připravovali se z ní například masti a koupele pro zlepšení prokrvení kloubů a celých končetin, taková terapie se doporučovala hlavně lidem trpícím revma, bolestmi kloubů a zad. I dnes můžeme najít přípravky s výtažkem této silice v kloubních mastech apod.

 

Smrková pryskyřice, mladé smrkové výhonky, jehličí a šišky ale léčí i vnitřní nemoci, nejčastěji se používaly v případě nachlazení, kašle, bronchitidy a rýmy. Z jehličí a mladých výhonků se vaří čaj, který je vhodné užívat hlavně pro léčbu respiračních onemocnění, protože zlepšuje odkašlávání, ředí a uvolňuje usazený sekret v dýchacích cestách, a to i v nosních dutinách.

Pro stejný účel si můžeme také doma vyrobit smrkový med - ten se připravuje z mladých výhonků větví v jarních měsících. Smrkový med je vhodný i pro děti, používáme ho stejně jako včelí, samotný na lžičku nebo do čaje.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.