JUST přichází z přírody

Srdcovnice nadmutá

Srdcovnice nadmutá

Pnoucí rostlina s lampionky
Srdcovnice nadmutá je pnoucí rostlina vyššího vzrůstu z čeledi mýdelníkovitých, stejně jako třeba liči nebo guarana. Dosahuje většinou délky tří až čtyř metrů. Pěstuje se hlavně pro dekorativní plody. Je to jednoletá nebo i dvouletá bylina, popínavé listy má dvojitě trojsečné a na okraji zubaté. Bělavé květenství je zkrácené a chudokvěté. Plody mají nezvyklý a velmi zajímavý tvar, jsou to měchýřkovité nafouklé tobolky s ostny. Semeno má zvláštní šedočernou barvu s bílou elipsou.

Exotická kráska
V současnosti je známo jedenáct druhů srdcovnice původem z Ameriky. Rostlina se sklízí z volné přírody, hlavně pro místní použití jako léčivo a potravina. Ve velkém rozsahu se srdcovnice pěstuje jako zelenina v Indii, Brazílii a na Filipínách. Konzumují se uvařené výhonky, listy se používají jako špenát, z tobolek a semen velikosti hrášku se pak získává jedlý olej. Tento druh srdcovnice pochází ze subtropických oblastí celého světa. Vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe, v tropické Africe i na Madagaskaru, v jižní a jihovýchodní Asii, severní Austrálii i v Tichomoří. Roste i v jižní a západní Evropě, a to až do nadmořské výšky dvou tisíc metrů. Na místních trzích na Srí Lance se srdcovnice prodává jako zelenina a v jihovýchodní Asii a Indii se někdy také pěstuje jako okrasná bylina. Do Evropy byla dovezena jako ozdoba zahrad. Používá se také často do suchých květinových vazeb.

Podmínky pro pěstování
Srdcovnice pro svůj růst potřebuje oporu, například zídky, ploty nebo vzrostlé stromy, které obvíjí. Má schopnost velmi rychle růst a zakrýt i vysoké stromy až do výšky osmi metrů. Jakmile se hojně rozšíří, srdcovnice přeroste původní vegetaci a může stromy, keře i nižší porost dusit. Pro tuto rostlinu je charakteristické, že je náročná na teplo, nesnáší chlad a vlhko. Kvete od července až do prosince, má rýhovanou lodyhu, která je lysá nebo jemně chlupatá. Po odkvětu srdcovnice vytváří nadýchané balónky, které jsou velmi dekorativní, vypadají jako malé papírové lampionky.

Pohlazení pro pokožku
Extrakt ze srdcovnice zklidňuje podráždění, svědění a alergické projevy pokožky. Léčebnými pokusy byly prokázány protizánětlivé účinky podobné kortizonu. Hlavní zevní využití je tedy pro stresovanou a hodně podrážděnou pokožku a pleť, extrakt dobře působí také na atopický ekzém i na doléčení nejrůznějších kožních potíží. Posiluje přirozenou ochrannou bariéru pokožky a lze jej používat dokonce i u batolat a malých dětí. Extrakt ze srdcovnice se získává z čerstvých nadzemních částí kvetoucí rostliny, která obsahuje látky s protizánětlivým a protialergickým účinkem.

Jyautishmati
Kořen srdcovnice má diuretické účinky. Je slizovitý a při vnitřním užití rozhodně nemá dobrou chuť. Používá se však k léčbě revmatismu. V indické ajurvédě zmiňují tuto rostlinu pod názvem jyautishmati a popisují ji jako léčivku hlavně pro kořen, který se používá jako projímadlo nebo na nemocný žaludek. Ajurvédští léčitelé předepisují jeho užívání i při nervových onemocněních a při ztuhlosti končetin. Srdcovnice je jeden z deseti indických posvátných květů, dodnes využívaný i při náboženských rituálech.

 

Lokalita výskytu

Amerika
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.