JUST přichází z přírody

Včelník moldavský

Včelník moldavský

Včelník moldavský, jak napovídá druhový název, je rostlina původem z Eurasie, jejíž původní domovinou je Moldávie. Tuto bylinu řadíme do čeledi hluchavkovitých. Botanický rod včelníků je tvořen přibližně pětačtyřiceti druhy. Převážná většina z nich se vyskytuje v Číně a v asijské části Ruska. Podstatně méně jich roste v Evropě a vzácně se nacházejí v přírodě Severní Ameriky a severní Afriky. V Česku roste jako planá původní rostlina pouze jediný druh, a to včelník rakouský, který náleží mezi kriticky ohrožené druhy květeny naší země. Některé další druhy včelníku jsou pěstovány jako zahradní a léčivé byliny. Nejčastěji se pěstují druhy včelník moldavský, douškokvětý a skalní. Jeho zářivě modré květy jsou velice přitažlivé v zahradě nebo na skalce, vynikají také při skupinové výsadbě. Pokud na záhoně ponecháte pár rostlin včelníku, vysemení se a v dalších letech už se o novou úrodu nemusíte starat. Je to důležitá medonosná rostlina a jak rodový název napovídá, včely ho rády navštěvují a opylují jeho květy.

Vítejte v rodině včelníků
Rostliny tohoto rodu bývají jednoleté nebo vytrvalé. Včelník moldavský je trvalka. Holé nebo jemně chlupaté lodyhy rostlin u báze někdy dřevnatí a bývají jednoduché nebo rozvětvené, přímé nebo vystoupavé. Vstřícné řapíkaté nebo přisedlé listy bývají podlouhle vejčité, kopinaté, celokrajné nebo dlanitosečné či peřenosečné, jejichž úkrojky o šířce jednoho až deseti milimetrů jsou po obvodě celistvé anebo zubaté. Stopkaté dvoupyskaté květy vyrůstají v lichopřeslenech. Kalich s nestejnými pěti zubatými plátky je nejčastěji zvonkovitý. Koruna květu s útlou trubkou, která je na konci rozšířená, bývá nejčastěji tmavě modrá, méně pak fialová, růžová nebo vzácně i bílá. Tyčinky jsou v kalichu běžně čtyři, dvě horní zadní jsou delší, jejich prašníky jsou lysé. Květy jsou opylovány hmyzem, který přitahují výraznou aromatickou vůní. Plodem jsou čtyři vejčité tvrdky, které obvykle bývají hladké a někdy po navlhčení na povrchu slizovatí.

Voňavá ingredience
Včelník moldavský se využívá především jako koření. Svojí vůní připomíná citron, používá se i jako náhražka meduňky. Bylinka obsahuje éterický olej s citralem, který je jeho přirozenou součástí. Od 16. století se ve východní Evropě včelník pěstuje jako koření, okrasná i léčivá rostlina zároveň. Listy včelníku se používají nejen jako čaj, ale najdou využití i v gastronomii. Dochucují se jimi třeba omáčky, ale i dezerty nebo nápoje.

Blahodárná nať i kvítky
Včelník se rovněž využívá pro své léčivé vlastnosti, díky nimž má zastoupení v tradiční čínské a tibetské medicíně. Nať je léčivým prostředkem s protikřečovými a antiseptickými účinky. Utišuje bolest. Také snižuje horečku, pomáhá při bolestech hlavy a zubů. Užívá se i při zažívacích potížích, zlepšuje peristaltiku tenkého střeva. V létě se hned v době začátku kvetení sbírá celá kvetoucí nať, která má obdobné použití jako meduňka. Ostatně i podobně voní a čaj také podobně chutná. Používá se hlavně při psychických potížích ke ztlumení neklidu a stresu, při nervové vyčerpanosti a nekvalitním spánku. Zlepšuje také trávení, takže se může přidat do směsi bylin s podobnými účinky, kdy navíc zpříjemní chuť nápoje. Včelník se též osvědčil při rýmě a astmatu. Zároveň má stimulující účinek na organismus. Vyzkoušejte lahodný čaj ze směsi stejného dílu včelníku a yzopu.
Klinické studie navíc ukázaly, že extrakt ze včelníku moldavského má blahodárný vliv na pokožku a pleť, kdy díky podpoře hydratace napomáhá předcházet vzniku vrásek.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Asie
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.